Działalność spółki, kierowanie nią to bardzo odpowiedzialne zadanie, niezależnie od tego czy jest to mała spółka, czy większa. Zazwyczaj wymaga nie tylko pracy nad bieżącymi sprawami, lecz również wzmożonej uwagi w dziedzinie możliwych ulepszeń. Takim działaniem, mającym wspomóc spółkę albo spółki jest optymalizacja, która pomaga w odnalezieniu idealnego sposobu funkcjonowania, uzyskiwania lepszej wydajności, korzystniejszych opłat podatkowych.
Co to jest optymalizacja?
Nim rozpocznie się optymalizowanie spółki warto dowiedzieć się, czym jest optymalizacja i stosować ją świadomie, z pełną wiedzą. Podstawowe znaczenie optymalizacji to przede wszystkim poszukiwanie i w efekcie wyznaczanie najlepszego rozwiązania dla danej sytuacji. Trzeba przy tym pamiętać, że ma być to rozwiązane najkorzystniejsze z perspektywy określonego kryterium. W spółce może odnosić się to do wzrostu wydajności albo obniżenia kosztów, co jest praktyczne dla każdego przedsiębiorstwa. Często spotykane i w zasadzie najpopularniejsze jest optymalizowanie podatków, zwłaszcza że spółki niejednokrotnie są zmuszane przepisami do płacenia kilku z nich.
Warto również wiedzieć, że istnieje także optymalizacja wielokryterialna i jednokryterialna. Już nazwa wskazuje, że opiera się ona albo na kilku kryteriach optymalizacji, np. zyskach, minimalizowaniu kosztów albo na jednym, np. tylko na kosztach.
Kontrowersje wokół optymalizacji
Optymalizowanie spółek jest zazwyczaj korzystne z ich perspektywy i sprawia, że lepiej pracują, generują lepsze zyski, lecz nie wszyscy patrzą na nie z takim samym zadowoleniem. Dotyczy to przede wszystkim optymalizacji podatkowej, która czasami bywa uznawana za łamanie prawa. Nie bój się jednak, optymalizacja jest legalnym działaniem. Żadne przepisy nie zabraniają przedsiębiorcom działania na swoją korzyść, wykorzystywania najlepszych dla nich rozwiązań gospodarczych. Działająca od początku 2018 roku Konstytucja Biznesu wskazuje przecież, że to, co nie jest prawnie, jasno zabronione i niezgodne z aktualnym prawem jest legalne.
Eksperci z dziedziny ekonomii zalecają traktować optymalizację spółek w sposób pośredni. Jej rozsądne przeprowadzenie może bowiem faktycznie wpływać korzystnie na finanse prowadzonej firmy. Korzystne tylko wtedy, kiedy powodowane jest racjonalnymi pobudkami i nie prowokują agresywnego planu działań podatkowych.
Dobra strategia optymalizacji spółki
Żeby prawidłowo i korzystnie prowadzić optymalizację swojej spółki należy przyjrzeć się jej działalności oceniając przede wszystkim, jaki rodzaj spółki ma się z posiadaniu. Jest to zwiane z faktem, że spółki kapitałowe, spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne od 2014 roku są podwójnie opodatkowane. Łatwo domyślić się, że stanowi to podwójne obciążenie dla przedsiębiorstwa. Opodatkowanie to dotyczy podatku w wysokości 19% na poziomie spółki oraz dywidendy na rzecz wspólników spółki, również w wysokości 19%. Daje to w sumie 38%. Nie jest to suma mała.
Dziwić może fakt, że tak opodatkowane spółki są tak chętnie wybierane. Jest na to proste wyjaśnienie. W przypadku takich spółek przedsiębiorcy mają zazwyczaj poczucie, że takie spółki nie są zabezpieczone majątkiem osobistym wspólników za zobowiązania spółki. Nie jest to jednak do końca prawda. W określonych sytuacjach, zwłaszcza podatkowych, odpowiedzialność członków zarządu oraz wspólników polega właśnie na odpowiedzialności swoim własnym majątkiem. Uniknięcie takiej sytuacji w realny sposób oraz zakończenie płacenia 38% podatku daje właśnie optymalizacja. Można zdecydować się na przekształcenie spółki w spółkę komandytowo-hybrydową. Tworząc ją powoduje się, że komplementariuszem jest spółka z o.o. Forma takiej działalności ma liczne zalety. Najważniejszą z nich jest brak podwójnego opodatkowania i zachowania podatku na poziomie 19%. Opłacają go jedynie wspólnicy spółki. Co istotne zarząd komplementariusza nie jest już odpowiedzialny swoim majątkiem za zobowiązania powstałej spółki hybrydowej. Stanowi to sporą różnicę w porównaniu do spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych. Dodatkową korzyścią jest fakt, że do zysków generowanych przez spółkę wspólnicy oraz zarząd mają cały czas dostęp i mogą z nich korzystać w dowolnym momencie.
Optymalizacja z rozsądkiem
Gdy optymalizacja spółki przebiegnie w sposób rozsądny, wtedy masz szanse na zminimalizowanie obciążeń podatkowych nałożonych na firmę. Jest to jednak do osiągnięcia tylko wtedy, kiedy optymalizowanie zostało przeprowadzone z zachowaniem rozsądku i pełnego przemyślenia kolejnych kroków. Powinno opierać się również na znajomości przepisów, orzecznictwa w zakresie prawa gospodarczego i podatkowego, żeby nie narazić się na podejrzenia o chęć uniknięcia podatków.