Skup – to słowo kojarzy się zazwyczaj ze złomem lub makulaturą, a nawet z samochodami. Tymczasem istnieje także skup nieruchomości. Zajmują się nim najczęściej agencje nieruchomości i dają możliwość sprzedaży nawet nieruchomości zadłużonej. O czym warto pamiętać sprzedając nieruchomość do skupu?
Można sprzedać każdą nieruchomość
Skupy umożliwiają sprzedaż każdej nieruchomości. Można więc sprzedać do skupu zarówno dom, mieszkanie, jak i działkę bądź grunt. Ponadto nieruchomość można sprzedać z dowolnego powodu. Nieważne czy powodem jest po prostu chęć pozyskania dodatkowej, potrzebnej gotówki, spieniężenia nieruchomości otrzymanej w spadku, czy zadłużenie nieruchomości. Nieruchomość może sprzedać każdy, również każda osoba prywatna. Osoba taka musi jednak być właścicielem tej nieruchomości.
Skup zadłużonych nieruchomości
Posiadasz zadłużoną nieruchomość? Możesz ją sprzedać do skupu i pozbyć się zadłużenia. Zazwyczaj skupy przyjmują zadłużone nieruchomości niezależnie od rodzaju długu. Nieistotne jest to, czy jest to hipoteka, mieszkanie w kredycie (zakupione na kredyt, z którego spłatą jest problem), czy dług powstały w wyniku niepłacenia czynszu, rachunków za media, podatków czy w przypadku firm składek ZUS. Skupy umożliwiają sprzedaż nawet nieruchomości, którymi już interesuje się komornik. W naszym skupie także możesz sprzedać zadłużoną nieruchomość. Chętnie kupimy nieruchomości obciążone hipoteką przymusową czy z wypowiedzianą umową kredytową. Warto pamiętać o tym, że sprzedaż takiej nieruchomości jest jednym z szybszych sposobów na rozwiązanie swoich problemów związanych z zadłużeniem. Pamiętaj, że nie musisz wcale sam się zadłużyć. Dług możesz otrzymać nawet w spadku po śmierci bliskiej osoby. Zdecydowanie warto rozważyć możliwość sprzedaży zadłużonej nieruchomości do skupu również dlatego, że po Twojej śmierci ktoś bliski (Twoje dziecko, wnuk albo rodzeństwo) odziedziczy Twój dług, a tego chyba nikt nie chce.
Zanim zgłosisz się do skupu
Najpierw dokładnie przemyśl sprawę. Dopiero kiedy ostatecznie się zdecydujesz, udaj się do skupu. Zanim jednak się tam udasz, przygotuj się odpowiednio. Koniecznie zbierz odpowiednią dokumentację. Musisz mieć przede wszystkim akt własności mieszkania i numer Księgi Wieczystej. Oprócz tego potrzebne będą też inne dokumenty, w zależności od sytuacji Twojej nieruchomości. Jeśli jest to nieruchomość otrzymana w spadku, warto mieć dowód jej otrzymania. Natomiast jeśli nieruchomość jest zadłużona, trzeba będzie przedstawić w skupie dokumentację potwierdzającą rodzaj zadłużenia oraz jego kwotę. Przydadzą się również dokumenty związane z prawami, na przykład do drogi koniecznej.
Procedura sprzedaży nieruchomości
Warto jeszcze przed udaniem się do skupu wiedzieć, jak przebiega cała procedura sprzedaży w nim nieruchomości. Kiedy zgłosisz w skupie chęć sprzedaży na przykład mieszkania, skup będzie chciał pozyskać wszystkie niezbędne o niej informacje. W tym celu będzie trzeba od razu złożyć dokumenty, włącznie ze zdjęciami mieszkania. Może być też tak, że pracownik skupu pojawi się w Twoim mieszkaniu, by dokładnie je obejrzeć. Wszystko to jest potrzebne do poprawnej wyceny mieszkania. Wyceniając je bierze się pod uwagę nie tylko ceny rynkowe, ale także lokalizację, stan mieszkania (starsze, nowe, zniszczone) czy w końcu zadłużenie. Cena mieszkania w gorszym stanie będzie niższa niż tego w lepszym. Tak samo mniej dostanie się za mieszkanie zadłużone. Zakup takich mieszkań wiąże się bowiem dla skupu z wydatkami – czy to na remont, czy na spłatę obciążającego mieszkanie zadłużenia. Trzeba więc pamiętać, że nie otrzyma się nigdzie pełnej kwoty. Po wycenieniu mieszkania, skup przygotowuje dla Ciebie pełną ofertę. Następnie zapoznajesz się z nią i ewentualnie masz możliwość negocjacji ceny. Po akceptacji ceny i warunków umowy, spotykasz się z przedstawicielem skupu u notariusza, gdzie zostaje na początek podpisana umowa przedwstępna, po czym otrzymasz zadatek. Następnie, jeśli na początku składałeś kopie dokumentów dotyczących mieszkania, musisz przynieść wszystkie oryginalne egzemplarze. Na koniec, również u notariusza, ma miejsce podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży, po którym otrzymujesz pieniądze do ręki lub w ciągu 24 godzin przelewem na konto.
Pamiętaj – to się opłaca
Sprzedaż mieszkania w skupie jest bardzo opłacalna, nie tylko wtedy, gdy mieszkanie jest zadłużone. Opłaca się z wielu powodów. Przede wszystkim procedura jest szybka, co jest bardzo ważne przy pilnej potrzebie posiadania gotówki lub pilnej konieczności spłaty zadłużenia. Ponadto pamiętaj, że w skupie możesz sprzedać nawet nieruchomość w gorszym stanie, dla której trudno byłoby znaleźć prywatnego nabywcę. Sprzedając nieruchomość w skupie ponosisz też mniejsze wydatki. Jedyne koszty to notariusz i ewentualna prowizja biura nieruchomości prowadzącego skup, podczas gdy przy samodzielnym szukaniu chętnego nabywcy kosztów jest zdecydowanie więcej – chociażby fotograf, który zrobi porządne zdjęcia czy promowanie oferty w internecie. Niekiedy skup jest jedyną możliwością sprzedania nieruchomości.