Zgłoszenie wniosku o upadłość czy ogłoszenie upadłości ?

Temat rzeka … dlaczego to drążę i do niego wracam? Dziś miałem spotkanie z Prezesem Spółki, którego można najprościej nazwać jako „przewalonego” na wniosek o ogłoszenie upadłości.

Złożenie wniosku o upadłość

Zgłoszenie wniosku o upadłość ma tyle samo mitów, co art 299 i 586 ksh. Najczęściej jednak w około 80% wnioski takie są oddalane! Dlaczego ? Odpowiedź jest prosta: brak majątku/pusta kasa.

Zadasz sobie pytanie czytelniku, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta: upadłości to łakomy kąsek dla wszelkich kancelarii, prosta robota, a wynagrodzenie zacne. Trudno się nie skusić.

Wybór adwokata lub radcy prawnego

Nawiązując współpracę z kancelarią adwokacką / radcowską ważne jest kilka kwestii. I warto poświęcić czas temu zagadnieniu.

Po pierwsze, odróżnienie prawnika cywilisty od karnisty. Czy adwokat specjalizuje się w prawie karnym czy w cywilnym?  Podejrzliwość powinien wzbudzić szeroki zakres działania. Gdy adwokat prowadzi praktykę ze sprawami cywilnymi, rodzinnymi, gospodarczymi, administracyjnymi, to nie ma czasu doskonalić wiedzy w prawie karnym.

Po drugie, kiedy prawnik jest „handlowcem”. Oznajmia, np. że brak rozliczenia długu stanowi oszustwo a cała sprawa to tylko formalność. A gdy pojawia się zwrot „ewidentne oszustwo” to wyraźny znak alarmowy. W obrocie gospodarczym nie istnieje coś takiego jak ewidentne oszustwo.

Trzecim sygnałem, że lepiej poszukać innego pełnomocnika jest zaznaczenie przez prawnika, że ma „wpływy”. Jest to ewidentnym kłamstwem oraz ponadto stanowi przestępstwo.

Nieuczciwy prawnik nic nie traci. Po przegraniu stwierdzi, że druga strona miała większe znajomości. Natomiast, jeżeli wygra wówczas podkreśli, że to skutek kontaktów jakie posiada i wystawi wyższy rachunek. Klient nie ma szans tego sprawdzić.