Zbiorowa histeria – exit tax

exit-tax

Zbiorowa histeria – exit tax

Po JPK i RODO przyszedł czas na kolejną zbiorową histerię, tym razem dotyczy ona EXIT TAX podatek od tzw. wyjścia – niektórzy nazywają go od niezrealizowanych dochodów, panika toczy internet – od Bugu po Odrę Polacy pracujący za granicą zadają to samo pytanie: „czy będę musiał/a płacić podatek w Polsce od pracy za granicą/rezydentury ?” Nie, nie będziesz płacić żadnego podatku ! EXTX dotyczy szczególnych podatników ( około 3% ogółu społeczeństwa ), tylko w specjalnych warunkach.

Exit tax – rozważania na temat

Panika ogarnęła również przedsiębiorców, nie będę mógł otworzyć Spółki w UK, nie można prowadzić firmy za granicą – słucham i nie wierzę.

Główne Założenie jest takie:

  • „Podatek ma obciążać Spółkę, która mogłaby wypracować dochód w Polsce, ale przenosi się za granicę.” ( nie widzę problemów z optymalizacją w takim przypadku )
  • W przypadku zwykłych emigrantów podatek ma objąć potencjalny zysk z posiadanych przez te osoby papierów wartościowych, udziałów w spółkach i funduszach inwestycyjnych.
  • „Jeśli po wyjeździe z Polski zdecydują się na sprzedaż akcji lub udziałów mogą zostać zobowiązani zapłacić podatek nie tylko w kraju rezydencji, ale również exit tax w Polsce.”
    (Tutaj słowem klucz jest „rezydencja” jak wiemy jest to 183 dni ) wystarczy zbyć udziały czy inne prawa majątkowe na na rzecz polskiej Spółki czy też innej w której „rezydent” ma większość 50% + 1 udział ( zgodnie z ustawą Spółką kontrolowaną )

W internecie brak jest informacji na ten temat, podobnie jak to miało miejsce w przypadku RODO, artykuły są pisane pod pozycjonowanie dla internetowych wyszukiwarek a nie merytoryczną treść, poczekajmy aż wejdzie w życie ustawa wtedy będziemy się martwić co dalej. Tymczasem do stycznia 2019 roku panika może być złym doradcą, poczekajmy i zobaczymy jak będzie, jestem dobrej myśli co do technik optymalizacji. Znając polski proces legislacji i jego szybkość – zakładam pełen optymizm. Np. taki zapis w ustawie: „exit tax nie będzie obejmował aktywów, które powrócą do kraju macierzystego w terminie 12 miesięcy”.

Powyższego wpisu proszę nie traktować jako usługi doradczej czy też próby ominięcia prawa, jest to tylko luźne rozważanie 🙂

No Comments

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.