Zbiorowa histeria – exit tax

exit-tax

Zbiorowa histeria – exit tax

Po JPK i RODO przyszedł czas na kolejną zbiorową histerię, tym razem dotyczy ona EXIT TAX podatek od tzw. wyjścia – niektórzy nazywają go od niezrealizowanych dochodów, panika toczy internet – od Bugu po Odrę Polacy pracujący za granicą zadają to samo pytanie: „czy będę musiał/a płacić podatek w Polsce od pracy za granicą/rezydentury ?” Nie, nie będziesz płacić żadnego podatku ! EXTX dotyczy szczególnych podatników ( około 3% ogółu społeczeństwa ), tylko w specjalnych warunkach.

Exit tax – rozważania na temat

Panika ogarnęła również przedsiębiorców, nie będę mógł otworzyć Spółki w UK, nie można prowadzić firmy za granicą – słucham i nie wierzę.

Główne Założenie jest takie:

  • „Podatek ma obciążać Spółkę, która mogłaby wypracować dochód w Polsce, ale przenosi się za granicę.” ( nie widzę problemów z optymalizacją w takim przypadku )
  • W przypadku zwykłych emigrantów podatek ma objąć potencjalny zysk z posiadanych przez te osoby papierów wartościowych, udziałów w spółkach i funduszach inwestycyjnych.
  • „Jeśli po wyjeździe z Polski zdecydują się na sprzedaż akcji lub udziałów mogą zostać zobowiązani zapłacić podatek nie tylko w kraju rezydencji, ale również exit tax w Polsce.”
    (Tutaj słowem klucz jest „rezydencja” jak wiemy jest to 183 dni ) wystarczy zbyć udziały czy inne prawa majątkowe na na rzecz polskiej Spółki czy też innej w której „rezydent” ma większość 50% + 1 udział ( zgodnie z ustawą Spółką kontrolowaną )

W internecie brak jest informacji na ten temat, podobnie jak to miało miejsce w przypadku RODO, artykuły są pisane pod pozycjonowanie dla internetowych wyszukiwarek a nie merytoryczną treść, poczekajmy aż wejdzie w życie ustawa wtedy będziemy się martwić co dalej. Tymczasem do stycznia 2019 roku panika może być złym doradcą, poczekajmy i zobaczymy jak będzie, jestem dobrej myśli co do technik optymalizacji. Znając polski proces legislacji i jego szybkość – zakładam pełen optymizm. Np. taki zapis w ustawie: „exit tax nie będzie obejmował aktywów, które powrócą do kraju macierzystego w terminie 12 miesięcy”.

Powyższego wpisu proszę nie traktować jako usługi doradczej czy też próby ominięcia prawa, jest to tylko luźne rozważanie 🙂

Tagi: , , ,

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Publikując komentarz przekazujesz nam swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres mail . Podanie tych danych jest dobrowolne – Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis oraz data opublikowania komentarza . Administratorem Twoich danych osobowych stanie się:

WELCOME2INVEST.COM LTD

z siedzibą w :

220C BLYTHE ROAD
LONDON
UNITED KINGDOM
W14 0HH
Company No. 09057406
Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz i nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. będziemy je przechowywać wyłącznie przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do nas z żądaniem sprostowania lub usunięcia swoich danych osobowych , wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: biuro@fabrykakreatywna.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.