Zakładanie spółek za granicą

.W krajach Unii Europejskiej istnieje podobny podział spółek, jak w Polsce. Przykładami zagranicznych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wspólników (polski odpowiednik spółek kapitałowych) są spółki LLC, Ltd, SARL, GmbH. To właśnie te rodzaje spółek poleca się polskim inwestorom chcącym uruchomić taką jednostkę np. w Wielkiej Brytanii. Czy jednak wciąż będzie się to opłacać w sytuacji gdy widmo Brexitu stało się faktem? A może lepiej przenieść spółki do takich krajów, jak Panama czy Szeszele?

Zalety spółek z o.o.

Główną zaletą spółek LLC, Ltd, SARL, GmbH jest brak ryzyka związanego z materialną odpowiedzialnością współwłaścicieli za poczynania biznesowe w obrębie spółki. Istotny jest także sposób rozliczania z podatku dochodowego. Rejestrując spółkę za granicą, to właśnie tam należy się rozliczać. W praktyce bywa z tym jednak różnie i zawsze należy się upewnić czy aby nie będzie konieczności opłacania podatku w Polsce. Tym bardziej, że zwykle w kraju jest prowadzone biuro oraz zatrudnieni są pracownicy. Jeśli jednak spółka inwestuje w państwie zarejestrowania, w którym angażuje też pracowników, na pewno będzie tam opłacać podatki.

Oddział polskiej spółki za granicą

Czasem dobrym rozwiązaniem jest otwarcie oddziału spółki za granicą. Można wówczas liczyć na bardzo korzystne transfery pieniężne pomiędzy siedzibami. Konieczne jednak będą ustalenia, które pomogą uniknąć podwójnego opodatkowania. Warto więc w tym względzie dokładnie przeanalizować, jaki system należałoby wdrożyć, aby był jak najbardziej korzystny.

Brexit, a spółki w UK?

W tym temacie jawi się najwięcej znaków zapytania. Nikt do końca nie wie czy Polacy wciąż będą mogli swobodnie prowadzić działalność gospodarczą na Wyspach. I czy będzie to na takich samych zasadach, jak przedtem. O ile rola funta brytyjskiego pozostanie pewnie bez zanim, o tyle trudno powiedzieć jak będzie w przypadku swobodnego przepływu towarów i usług. Być może pojawią się pewne fiskalne oraz formalne ograniczenia, które wpłynął na obecny stan rzeczy. Aczkolwiek na pewno nikt by sobie tego dziś nie życzył. Pozostaje mieć nadzieję, że Wielka Brytania dojdzie do porozumienia w najistotniejszych kwestiach. Istotna jest sprawa podwójnego opodatkowania spółek brytyjskich oraz kwestia VAT. Nade wszystko ważna jest kwestia swobodnego przepływu towarów i usług. Najprawdopodobniej to właśnie te zagadnienia muszą zostać głęboko przeanalizowane, a także sensownie ustalone. To one bezpośrednio uderzą w brytyjską gospodarkę oraz relacje biznesowe pomiędzy jej partnerami.