Wady i zalety spółki z o.o. – część druga

Zalety spółki z o. o.

Wpis umieszczony na początku maja obejmował pierwszą część analizy zalet i wad podmiotu jakim jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Teraz przyszedł czas, aby ten wątek kontynuować.

Wyłączenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki

Istotną kwestią, dla której przedsiębiorcy decydują się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest wyłączenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Jest to niekwestionowany plus, którego pozbawione są spółki osobowe oraz spółka cywilna.

W tych spółkach występuje zagrożenie dla wspólników. Otóż w momencie, gdy majątek spółki nie będzie wystarczający na spłatę wierzytelności, poszkodowani mogą zwrócić się do wspólników. Wspólnicy będą zobligowani do pokrycia należności z własnych, prywatnych środków. Bezapelacyjnie stanowi to duże obciążenie.

Odpowiedzialność członków zarządu i likwidatorów

Schemat spółek kapitałowych – a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej, takie ryzyko wyklucza. Należy jednak wspomnieć, iż w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za należności spółki odpowiadają swoim prywatnym majątkiem członkowie zarządu oraz likwidatorzy. Odpowiedzialność ta wcielana jest jednak dopiero w momencie, gdy spółka staje się niewypłacalna, zaś członek zarządu nie wywiązał się z obowiązku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w określonym terminie. Jeżeli chodzi o tą kwestię, to bardziej komfortowa jest forma spółki akcyjnej, która nie prognozuje takiego zabezpieczenia wierzycieli.

Spółka z o.o. może być jednoosobowa

Niekwestionowaną zaletą spółki kapitałowej jest ewentualność prowadzenia jej w formie jednoosobowej. Zarazem spółki osobowe, jak również spółka cywilna wymagają kooperacji przynajmniej dwóch osób. Nie każdy przedsiębiorca zainteresowany jest wspólnym prowadzeniem działalności. Staje to również na przeszkodzie w utrzymaniu marki, w momencie rozstania wspólników lub np. śmierci jednego z nich.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umożliwia nam samodzielne prowadzenie biznesu, ale również daje nam określone rozwiązania, dzięki którym możemy kontynuować działalność w przypadku rezygnacji wspólnika ze spółki lub jego śmierci.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością umożliwia wyeliminowane spadkobierców wspólnika jako osób dziedziczących udziały lub też daje możliwość wprowadzenia określonych ograniczeń w tej kwestii. Trzeba jednak pamiętać, że takie wyłączenia lub ograniczenia możliwe są w tylko w przypadku, gdy umowa jasno wskazuje zasady.