Upadłość – Zgłoszenie wniosku czy ogłoszenie upadłości przez Sąd?

Wiemy już, że w pewnych określonych okolicznościach na każdym przedsiębiorcy ciąży obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Pozwala to m.in. uniknąć odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu niezłożenia wniosku, zaś członków zarządu spółek z o.o. zwalnia z osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości to nie ogłoszenie upadłości!

Osoby zgłaszające osiągają pożądany cel już z chwilą skutecznego i terminowego złożenia wniosku – tj. jeszcze przez jego rozpoznaniem przez Sąd.

Następnie wnioskodawcy, zarówno w formie pisma procesowego, jak i występując na rozprawie, mogą wnioskować o oddalenie własnego wniosku przez Sąd. Popierają swoje stanowisko odpowiednią argumentacją. Przykładem jest twierdzenie, że opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy, a suma zaległości nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa (sytuacja z art. 12 ust. 1 puin). Każda sytuacja tego rodzaju ma indywidualny charakter i wymaga przygotowania odpowiedniej argumentacji procesowej. Oczywiście wnioskodawcy, występując przed Sądem, niejako zaprzeczają sami sobie. Jednakże w sądzie upadłościowym takie sytuacje spotyka się często i nie spowodują żadnego zdziwienia.

Trzeba zaznaczyć, że wnioskodawcy nie powinni wniosku cofać, mimo iż proceduralnie nie ma ku temu przeszkód w toku postępowania.

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości

Wysoce niekorzystna dla dłużnika lub jego zarządu jest natomiast sytuacja, w której Sad oddali wniosek jako złożony przez podmiot w zbyt skrajnie złej sytuacji finansowej. Sąd ma obowiązek oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości (art. 13 ust. 1 PUiN), gdy majątek upadłego nie wystarczy nawet na pokrycie szacunkowych kosztów postępowania upadłościowego. Oznacza to, że na ogłoszenie upadłości jest już za późno. Podmiot jest w zasadzie pozostawiony sam sobie w dotychczasowej sytuacji prawnej i finansowej.

Takie oddalenie wniosku przez Sąd wywiera w zasadzie takie same skutki prawne, jak nie złożenie wniosku w terminie. Nie zwalnia zatem z żadnego z rodzajów odpowiedzialności, o których wspominałem na wstępie. Tak samo będzie w przypadku wniosku zwróconego przez Sąd z przyczyn formalnych (braków formalnych lub nie uiszczenia właściwej opłaty sądowej). Wniosek musi być zatem przygotowany zgodnie z wymogami sztuki prawniczej oraz złożony we właściwym terminie od dnia wystąpienia stosownych przesłanek.

źródło : https://www.pilatipartnerzy.pl/złożenie-wniosku-o-ogłoszenie-upadłości-to-nie-to-samo,-co-ogłoszenie-upadłości.html

W skrócie :

Oddalenie Upadłości = Bezskuteczność Egzekucji  = Odpowiedzialność za Zobowiązania z art. 299 k.s.h. i nigdy nie będzie inaczej !!! 

Ale i z takiej sytuacji można wyjść obronna ręką. Art. 299 ksh to bezskuteczność egzekucji, kupując zadłużoną spółkę pomagamy na każdym etapie postępowania. Pomagamy również w likwidacji spółek .