Spółki offshore – co to takiego?

Czy spółki typu off shore są dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci zaoszczędzenia na płaceniu podatków? Tak, to wyjątkowo korzystna opcja, którą warto wdrożyć w życie. Gwarantuje duże zyski, ze względu na małe koszta fiskalne. Czym jednak dokładnie są spółki off shore i komu się je poleca?

Spółka offshore – wyjaśnienie pojęcia

Spółka offshore to taki typ osób prawnych, która powstaje w zupełnie innym miejscu jej działania, głównie w którymś z tzw. rajów podatkowych. Można je więc powoływać w krajach: Anguilla, Bahamy, Barbados, Belize, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Mauritius, Nevis, Panama, Samoa, Seszele, St. Vincent, Wyspy Marshalla.

Zalety spółek offshore

Jak zostało już wspomniane, spółki offshore pozwalają zaoszczędzić na płaceniu podatków do kraju jej siedziby. Zwykle w rajach podatkowych inwestują osoby nie związane z tym państwem. Robią to wyłącznie dla korzyści, ponieważ te bywają naprawdę spore. Kuszące jest bowiem minimum obowiązków administracyjnych, pełne zwolnienie z podatku dochodowego, a także podatku od towarów i usług, czyli Vatu. Dodatkowo inwestorzy mogą liczyć na poufność oraz możliwość bardzo elastycznego działania. Nic więc dziwnego, że tak wiele polskich firm decyduje się na tę formułę prawną. Co ważne, raje podatkowe nie narzucają konieczności prowadzenia ksiąg podatkowych, a także gwarantują wyjątkową swobodę działania w wypadku np. powoływania osób prywatnych do zarządów itp.

Jak założyć spółkę offshore?

Samo założenie spółki nie wymaga nawet osobistej obecności w raju podatkowym. Bez problemu można tego dokonać na odległość. Mimo takiego uproszczenia, warto jednak kilkukrotnie przeanalizować przepisy prawa w danym kraju, a także wykonać optymalizację finansową pozwalającą jednoznacznie określić, jakie korzyści będą się wiązać z założeniem spółki w Panamie czy Belize itp. Konieczna zatem będzie pomoc profesjonalistów, którzy zapewnią opiekę prawną i skompletują wszystkie formalności. Na pewno są oni na bieżąco ze zmieniającymi się ustawami i przepisami prawnymi.