Raje Podatkowe w czasach COVID 19 – jak to z nimi jest?

Swoją praktykę w zakresie pomocy członkom zarządu w zakresie odpowiedzialności, ale też kwestią bezpieczeństwa majątku, przed pazernością tzw. państwa, zacząłem w 1999 roku…

W tym czasie dużo się działo, drobne potknięcia zawodowe, które tylko wzmacniały i uczyły zawodu. Mniejsze i większe porażki z różnymi kancelariami/poborcami/komornikami. Najróżniejsze interpretacje/wyroki sądów dotyczące skuteczności rezygnacji z zarządu i komu? Odrębne stanowiska na temat upadłości oraz 299/586 K.s.h. 116 ordynacji podatkowej. Można by wymieniać w nieskończoność. Te 21 lat dało mi niezłą szkołę, ale też ogromna naukę pokory, śledzenia wyroków sądów. Gdyż coś co wczoraj było normą, dziś jest warte tyle co papier który na którym je wydrukowano.

Ale do rzeczy, dość łzawych opowieści…

Jak to jest z tymi rajami podatkowymi?

Jednym pytaniem które się nie zmienia jest: Panie Błażeju, jak to jest z tymi rajami podatkowymi? Pomaga Pan w założeniu takich spółek?

I zapada cisza…staram się sklecić zdanie, mając na uwadze, co człowiek je zadający chce usłyszeć. Lecz moja odpowiedź jest inna:

Dla mnie, raj podatkowy to miejsce gdzie nie jestem nękany przez urząd skarbowy o zasadność zakupu: papieru do drukarki czy benzyny do leasingowanego samochodu. Gdzie urzędnik jednym ruchem taniego długopisu nie zniszczy firmy, lub jej nie przejmie, bo ma podejrzenia o karuzele vat, i mógłbym tak w nieskończoność.

I w końcu raj to takie miejsce gdzie w razie pandemii pieniądze wpływają na rachunek firmy bez mrugnięcia okiem, a obywatele są utrzymywani przez Państwo.

Uważacie że UK, NL, DE, SE, NOK, nie są rajami podatkowymi? Są, jeżeli uważasz że rejestracja spółki na Cyprze czy Samoa pomoże w unikaniu podatków jesteś w wielkim błędzie. To tylko 3% początku drogi która Ciebie czeka. Zapytacie: no tak, ale zachodnie korporacje lokują pieniądze w rajach podatkowych. Korporacje nie lokują tam pieniędzy, gdyż najczęściej są to tylko fasady bezpieczeństwa. (temat na długą rozmowę)

Gdy solidnie zbudujesz odpowiednią konstrukcję to i nawet polandia może okazać się rajem, w jaki sposób?

Raje podatkowe w praktyce

Weźmy np. wymyśloną spółkę xyz sp. z o.o. handlującą wyposażeniem wnętrz, jakich wiele na krajowym rynku, jak to działa?

A tak: właścicielem parceli na której zostaje wybudowany salon meblowy jest spółka xyz retail sp. z o.o. Oddaje w dzierżawę teren na 10 lat spółce xyz budownictwo sp. z o.o., która na tym terenie stawia/buduje halę sprzedażową. Następnie xyz budownictwo sp. z o.o dzierżawi ową halę na rzecz xyz sprzedaż sp. z o.o. Kolejno xyz sprzedaż sp. z o.o bierze w dzierżawę wyposażenie sklepu od spółki xyz dzierżawa sp. z o.o. Następnie tak przygotowany obiekt oddaje w porozumieniu trójstronnym spółce xyz poland sp. z o.o. która to otrzymuje zatowarowanie na 120 dniowy termin płatności. Pozostaje jeszcze zatrudnienie które jest realizowane przez spółkę xyz hr polska sp. z o.o. I jeszcze jedno, oczywiście xyz poland sp. z o.o. otrzymuje prawo do posługiwania się logotypem gdyż bez niego identyfikacja byłaby trudna.

Żonglując w ten sposób, żaden kryzys nie jest nikomu straszny a i można uzyskać efekt raju. A i na koniec oczywiście jedna lub dwie z w/w spółek ma oczywiście udziałowców w Burkina Faso. Najczęściej te najmniej znaczące z całej układanki, w jakim celu? Braku winnych, krótka i prawdziwa odpowiedź, żadna wiedza tajemna.

Powyższe konstrukcję można uskuteczniać, poprzez „główne” spółki komandytowo akcyjne z komplementariuszami i komandytariuszami z Wyoming, gdzie spółkę reprezentuje pełnomocnik spółki LLC, itd. itp. Nie do ruszenia przez nikogo.

 

Chcesz uniknąć płacenia podatków zgodnie z prawem? Jako piłkarz, artysta, hotelarz, lub prowadzący najem krótkoterminowy? Nie potrzebujesz raju podatkowego a znajomości krajowych przepisów.

 

Wszystko co powiedziałem powyżej,  jest w pewnym uproszczeniem, w praktyce można wiele więcej, o wiele więcej.

 

Ps.

Raj to wiedza, choć nie, sama wiedza to za mało, trzeba jeszcze wiedzieć, jak ją praktycznie z pełną premedytacją wykorzystać.

Masz pytania? Dzwoń 601-685-195 lub pisz biuro@fabrykakreatywna.com

Pozdrawiam

Błażej Bladowski