Pełny odpis KRS – to nie takie proste…

Pełny Odpis z KRS, uwierzcie, że sprawia jeszcze wielu osobom ogromne kłopoty w czytaniu. Może nie tyle z czytaniem co raczej ze zrozumieniem. Problemy z nim ma prawie każdy od Pani w okienku Banku poprzez różnych Poborców na innych władzach kończąc 😉

Komornicy i ich świat

Komornicy to bardzo ciekawa kategoria. Ciężko ich skompromitować, a jeżeli już tak się dzieje, sprawa nigdy nie widzi światła dziennego, chyba że panuje sezon ogórkowy.

Na adres spółki komornik z miasta nad wartą wysyła zawiadomienie o zajęciu udziałów Pana Jana Nowaka. Najczęściej na takie bzdury nie reagujemy. Pan Jan Nowak nie jest udziałowcem w spółce od ponad ośmiu lat. W tym czasie udziałowcy zmieniali się cztery razy. Najwyżej komornik odbije się od KRS-u, gdyż ten odmówi wpisu do akt. Ale myślę sobie … zaraz , jak taki szpec mógł popełnić taki prosty szkolny błąd?! Zacząłem drążyć temat, co się okazało ?

Opis problemu

Jan Nowak jest winien Janu Kowalskiemu plus/minus sto tysięcy złotych. Sprawa jest dość stara, bo z 2003 roku. Oczywiście przedawnienie bliskie, więc Kowalskiego szlag trafia. Wszystkie egzekucje przeciwko Nowakowi okazały się bezskuteczne. Wie że coś dzwoni ale nie wie gdzie! Przypomina sobie że Nowak miał udziały w spółce. Odnajduje tą spółkę, już ma numer KRS postanawia udać się osobiście po odpis. Wypełnia druk i chce wnosić opłatę. Ngle Pani w okienku zadaje mu niewygodne pytanie, odpis pełny czy aktualny ? Kowalski nie ma pojęcia o co kobiecina pyta. Wydedukował że na pewno w pełnym jest więcej informacji, może o jachtach na Karaibach i o willach w podwarszawskim Konstancinie (rozmarzył się). Ok, pełny biorę .

Odczekał swoje w paru godzinnej kolejce – w końcu ma upragniony odpis i już Nowak wstrętny dłużnik nie będzie mu pluł w twarz. Zaczyna czytać i widzi że faktycznie posiada udziały w tej spółce. Pędzi do komornika zaaferowany, że w końcu załatwi perfidnego dłużnika!

Komornikowi nawet nie drgnęła powieka, nie spojrzał w dany mu odpis. Gdyby to zrobił wiedziałby, że jest to Odpis Pełny w którym ujęta jest cała historia Spółki  z jej obecnym i byłym składem osobowym. Nie zasięgnął więcej informacji z KRS, wysmarował tylko pismo o Zajęciu Udziałów. Brawo!

Później odbił się z wielkim hukiem od KRS, gdy ten odmówił wpisu. Wreszcie nareszcie przejrzał przez swoje widzące tylko w zielonym kolorze oczka czytanie ze zrozumieniem – z tym bardzo ciężko, nawet u komorników.

1 Comment
  • Demokracja Bezpośrednia Jerzy

    13 lutego 2016at18:27

    Nie ma co sobie kpić bo bez komornika wierzyciel nic nie zrobi. Dłużnikiem jest spółka z o.o. posiadająca 20% akcji spółki akcyjnej notowanej na GPW. Fakt, że dłużnik czyli spółka z o.o. posiada akcje spółki akcyjnej nie podlega dyskusji bo spółka akcyjna ogłosiła to w raporcie bieżącym (według prawa musi to ogłaszać publicznie i podać ile akcji ma obecnie spółka z o.o.) Może więc podpowiecie właściwą drogę i jakie wnioski ma wierzyciel do komornika kierować? Wierzyciel oczywiście ma tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Jakie czynności komornik w tym wypadku ma wykonać? Wątpię aby większość komorników sobie z tym poradziła. A może znacie jakiegoś?