Jestem jednym z członków zarządu dużej, jednak upadającej spółki. W jaki sposób mogę ją optymalizować, tak by nie zostać zmuszonym do ogłoszenia upadłości?

Jestem jednym z członków zarządu dużej, jednak upadającej spółki. W jaki sposób mogę ją optymalizować, tak by nie zostać zmuszonym do ogłoszenia upadłości?

Optymalizacja spółek, jak sama nazwa wskazuje, skupia się głównie na osiągnięciu optymalnego, najlepszego rozwiązania w codziennym funkcjonowaniu spółki, jak i w generowanych przez nią kosztów. Jednym z znanym i często wprowadzanym w życie krokiem optymalizacyjnych są działania mające na celu zmniejszenie podatku jaki rocznie odprowadza się do Państwa.

Nie mówimy tu jednak o żadnych nielegalnych procederach, które są miałyby zmniejszyć wielkość naszych rzekomych dochodów, jednak w pełni legalne manewry dotyczące powiększenia kosztów, by zmniejszyć podstawę naliczania kosztów podatku. Czasem polega to na zasięgnięciu porady specjalisty, który uświadomi zarząd, o jakie codzienne koszty można pomniejszyć podstawę naliczania podatku, o których nie wiedzieli. Lub co można zmienić (miejsce lub sposób wynajmu lokalu, korzystanie z takich a nie innych usług mediów), by korzystniej było to odliczać to od przychodu. To ważne, gdyż może realnie wpłynąć na to jakie dochody osiągać będzie działalność spółki i co dzięki temu uda jej się osiągnąć. To znany i popularny krok w optymalizacji swojej spółki. Jednak należy podejść do niego z rozwagą i dokładnie przemyśleć. Najlepiej jest skorzystać wówczas z porady i usług specjalisty, który będzie wiedział jak pomóc firmie w sposób legalny i znaczący.

Optymalizacja – kolejny krok

Kolejnym krokiem optymalizacyjnym może okazać się mocne cięcie kosztów. Niestety często wiąże się to z obcięciem etatów lub zmniejszeniem premii przyznawanej swoim pracownikom. Warto jednak być tu konsekwentnym i sprawiedliwym. Jako członek zarządu, powinieneś na początku zadbać by premie uznaniowe czy inne były jednakowo obcinane zarówno pracownikom jak i członkom zarządu. Pracownicy lepiej zniosą wieść o mniejszym wynagrodzeniu jeśli będą świadomi, że ich szefowie solidaryzują się w tym kroku. Często lepiej zmniejszyć wynagrodzenie niż całkowicie kogoś pozbawić etatu. To może być bardzo trudny krok, zwłaszcza w momencie podejmowania decyzji o pozbawienia pracy wielu osób. Najważniejsze jest jednak zastanowić się nad zasadnością wyboru. Nie można bowiem skupiać się na ograniczaniu siły roboczej, jaką są pracownicy na najniższym szczeblu. To oni bowiem swoją praca mogą jedynie pomóc wyjść spółce z ostatecznych problemów, z jakimi się boryka. Właśnie dlatego posady, o jakie zmniejszy się grono pracowników w twojej spółce, powinny być nie decyzyjne oraz, takie których pracę można z łatwością zamienić. Przykładowo takimi stanowiskami są asystenci lub niekonieczni dyrektorzy działów, które w najmniejszym stopniu wpływają na działalność spółki.

Jeszcze innym krokiem jest zmienienie produkcji lub zakresu świadczonych usług. Często zmienienie profilu usług jest zbawienne dla spółki, która zupełnie inaczej radzi sobie w innych warunkach i na innych zasadach. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza na zmieniającym się rynku, który czasem wymaga od spółek zmienienia profilu działania i przebranżowienia się w zupełnie inny kierunek działalności. Niestety takie kroki nie są czasem możliwe z uwagi na zbyt wielkie nastawienie się na pewien kierunek, do którego zakupiło się wyspecjalizowaną aparaturę. Jeśli jednak taki krok można podjąć, i jest on realnie opłacalny, to warto spróbować.

Kiedy upadłość spółki ma sens?

Upadłość spółki jest już krokiem ostatecznym, lecz czasem nieuniknionym. Aby mimo problemów finansowych i trudności jakie wywołuje zarządzanie kryzysowe, być obowiązkowym obywatelem, który spełnia swoje obowiązki. Gdyż niestety, ale ogłoszenie upadłości w pewnych przypadkach jest nakazane przez panujące prawo i ustawodawcę, którzy uregulował to w paragrafie 585 Kodeksu Spółek Handlowych. Co więcej, warto zaznaczyć, że jeśli nie wypełni się tego obowiązku mimo określonych warunków, można podlec karze w wymiarze od kary grzywny do nawet roku pozbawienia wolności. Jest to odgórnie ustanowione, dlatego, owszem najbardziej zaleca się optymalizację i do końca staranie o polepszenie sytuacji swojej spółki, jednak w momencie gdy nie przynosi to odpowiedniego skutku, należy po prostu odpuścić, by nie złamać prawa.

Tagi: , , , ,
    Ksawery
    fabryka

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Publikując komentarz przekazujesz nam swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres mail . Podanie tych danych jest dobrowolne – Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis oraz data opublikowania komentarza . Administratorem Twoich danych osobowych stanie się:

WELCOME2INVEST.COM LTD

z siedzibą w :

220C BLYTHE ROAD
LONDON
UNITED KINGDOM
W14 0HH
Company No. 09057406
Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz i nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. będziemy je przechowywać wyłącznie przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do nas z żądaniem sprostowania lub usunięcia swoich danych osobowych , wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: biuro@fabrykakreatywna.com Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.