Dlaczego warto unikać firm „pomagających” w regulowaniu zadłużeń?

Firmy zajmujące się rozrachunkiem zadłużenia pomagają dłużnikom w zawieraniu transakcji z niezabezpieczonymi wierzycielami w celu znacznego zmniejszenia obciążenia długiem. Firmy te często twierdzą, że mogą negocjować ugody ryczałtowe, które zmniejszą twój dług o połowę lub nawet więcej. Oczywiście firmy te pobierają znaczne opłaty za te usługi.

Reprezentujesz spółkę, która posiada wierzycieli? Rozwiąż swoje problemy finansowe.

W większości przypadków najlepiej jest unikać firm rozrachunkowych, świadczących usługi „pomocnicze” w spłacaniu lub ściąganiu należności. Firmy nastawione na zysk, które oferują usługi regulowania zadłużenia, to często oszuści, którzy po udzieleniu pomocy nie udzielają jej lub jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Nawet jeśli firma zajmująca się umarzaniem długów ureguluje twoje długi, będziesz musiał płacić za wykonanie usługi, którą o wiele lepiej i taniej, mógłbyś wykonać sam.

Czym jest rozliczenie długów?
Rozliczenie zadłużenia to proces negocjacji z wierzycielami w celu przekonania ich do zmniejszenia kwoty należnej od długów i przyjęcia ryczałtu w całości w celu uregulowania długu. Aby to osiągnąć, możesz:

  • wynająć firmę zajmującą się tym obszarem działań,
  • zatrudnić prawnika lub
  • działać we własnym imieniu.

Jak działają firmy regulujące zadłużenie przedsiębiorstw?

Firmy zajmujące się rozliczaniem długów często twierdzą, że namówią wierzycieli na spłatę długów. Zasadniczo, firma zajmująca się rozliczaniem długów sprzedaje swoje usługi, mówiąc: „Będziesz dokonywał dla nas comiesięcznych płatności, a my będziemy przechowywać te pieniądze na specjalnym koncie oszczędnościowym. Po zgromadzeniu wystarczającej ilości środków na koncie skontaktujemy się z wierzycielami i nakłonimy ich do przyjęcia płatności ryczałtowych. Skończysz płacić znacznie mniej niż jesteś winien długu. Zwykle jesteśmy w stanie spłacać długi za połowę tego, co należne, a czasem nawet za mniej”.

Ta wysokość zwykle brzmi całkiem dobrze dla dłużników. Ale zatrudnienie firmy zajmującej się spłatą długów ma wiele wad.

Wady wynajmu firmy zajmującej się spłatą długów

Oto kilka wad korzystania z usług firmy rozrachunkowej tego typu:

Wada nr 1: Twój dług rośnie. W ramach planu spłaty zadłużenia firma prawdopodobnie poinformuje Cię o zaprzestaniu dokonywania płatności na rzecz wierzycieli i zamiast tego wyśle pieniądze do firmy obsługującej spłatę zadłużenia, aby umieścić je na rachunku specjalnym. Firma prawdopodobnie poinformuje cię, że wierzyciel nie chce ugody. Możesz zawsze zagrozić, że przestaniesz spłacać zadłużenie, ale brak płatności tylko pogorszy problem. Podczas gdy twoje pieniądze znajdują się na „specjalnym” rachunku, być może nawet przez 24 do 36 miesięcy, wierzyciele wciąż pozostają niespłaceni. Twój dług, więc rośnie, wraz z kosztami odsetek, windykacji i innych opłat. Dodatkowo ucierpi na tym Twoja zdolność kredytowa, a wierzyciele mogą Cię pozwać do sądu.

Wada nr 2: Twoi wierzyciele mogą się nie wyrazić zgody na ugodę. Twoi wierzyciele nie muszą akceptować kwoty niższej niż należna, a wielu wierzycieli nie zaakceptuje ugody. Zwłaszcza jeśli zatrudniono firmę zajmującą się spłatą długów. Twoi wierzyciele mogą nawet zintensyfikować swoje próby odzyskania wierzytelności od ciebie, na przykład poprzez złożenie pozwów.

Wada nr 3: Opłaty za spłatę zadłużenia są zwykle wysokie. Korzystanie z firmy zajmującej się spłatą zadłużenia może być kosztowne. Firmy te często pobierają opłatę za założenie sprawy, opłatę miesięczną i procent każdego zadłużenia (powiedzmy 25%). I mogą po prostu zniknąć z twoimi pieniędzmi. Nawet jeśli firma zajmująca się umarzaniem długów faktycznie pracuje nad uregulowaniem długów, nie zrobi nic, czego nie mógłbyś zrobić – za darmo. W prawie wszystkich przypadkach lepiej będzie wynegocjować spłatę zadłużenia na własną rękę. Można zatrudnić prawnika zajmującego się spłatą długów, aby Ci pomógł lub złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Możliwe konsekwencje podatkowe dla Twojego przedsiębiorstwa

Należy pamiętać, że uregulowanie długu – bez względu na to, kto zajmuje się procesem rozliczeniowym – może mieć konsekwencje podatkowe. Twoje zobowiązanie podatkowe może być bardzo wysokie – w zależności od przedziału podatkowego i anulowanej kwoty.

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

W niektórych przypadkach lepiej jest złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości niż opracowywać ugody dotyczące niezabezpieczonych długów. Zastanów się, czy nie porozmawiać z prawnikiem od spraw upadłościowych, aby dowiedzieć się o zaletach i wadach każdej opcji.

Poszukaj pomocy

Jeśli walczysz finansowo i chcesz uregulować swoje długi, rozważ rozmowę z prawnikiem ds. spłaty długów. Upewnij się, że zatrudniasz legalną kancelarię prawną, a nie firmę zajmującą się spłatą długów podszywającą się pod nią. (Poczytaj o tym, dlaczego zatrudnienie adwokata często ma sens, jeśli chcesz uregulować swoje długi). Złożenie wniosku o ogłoszenie bankructwa może być lepszą opcją niż spłata długu. Rozważ więc także rozmowę z prawnikiem upadłościowym.

Strategie negocjacji z wierzycielami

Jednym z wielu sposobów uzyskania kontroli nad długiem jest negocjowanie z wierzycielami w celu obniżenia ogólnej kwoty należności. W przypadku powodzenia, negocjacje w sprawie zadłużenia mogą być rozwiązaniem pozwalającym uniknąć zajęcia, opłat bankowych, wykluczenia i bankructwa .
Jednak zanim zaczniesz rozmawiać z wierzycielami, upewnij się, że rozumiesz niektóre kluczowe strategie negocjacyjne.

Ogólne strategie stosowane przez przedsiębiorstwa w negocjacji długów (zarządzanie kryzysowe)

Oto kilka strategii, z których możesz skorzystać podczas negocjacji z większością rodzajów wierzycieli lub windykatorów.

Poinformuj, że myślisz o ogłoszeniu bankructwa, bez względu na faktyczne prawdopodobieństwo zgłoszenia upadłości w najbliższej przyszłości. Wskazanie wierzycielowi, że bankructwo jest prawdopodobnym zdarzeniem w przyszłości, może spowodować, że wierzyciel obniży swoją ofertę ugodową. Po ogłoszeniu upadłości, cała kwota należna przeciętnemu niezabezpieczonemu wierzycielowi zostaje zwolniona. To oznacza, że większość wierzycieli, którzy się nie ubezpieczyli, nic nie otrzymuje.

Ustal cel na 50% należności lub mniej. Osiągnięcie tego może zająć trochę czasu, ale większość niezabezpieczonych wierzycieli zgadza się na uregulowanie zobowiązania na około 30%–50% zadłużenia. Dlatego powinieneś zacząć od niższej oferty – około 15% – i stamtąd negocjować.

Potencjalne konsekwencje podatkowe. W niektórych przypadkach, jeśli twój dług zostanie umorzony lub Twoje przedsiębiorstwo będzie musiało zapłacić mniej niż jesteś winien, kwota anulowanego długu może podlegać opodatkowaniu.

Przygotuj gotówkę, aby wkrótce dokonać płatności. Wierzyciele są bardziej skłonni do ugody, jeśli dłużnik zobowiązuje się do szybkiej regulacji należności gotówką. Dłużnicy, którzy są w stanie zgromadzić pewną sumę pieniędzy przed negocjacjami, a następnie mogą zaoferować niezwłoczne przekazanie środków wierzycielowi, częściej otrzymują niższą ofertę rozliczeniową. Jak mówi przysłowie: „ptak w ręku jest wart więcej niż gołąb na dachu”. Wierzyciele chętniej dziś przyjmą ofertę gotówki, niż będą czekać na przelew bankowy, którego realizacja może ciągnąć się w nieskończoność.

Spójrz na sprawę z szerszej perspektywy. Po kilku negocjacjach dłużnik może być w stanie uregulować niektóre ze zobowiązań, ale nie wszystkie. Celem dłużnika w negocjacjach powinno być wyeliminowanie wszystkich długów lub, jeśli nie jest to opcja, walka o umorzenie wystarczającej kwoty długu, aby dłużnik mógł spłacić pozostały dług w rozsądnym terminie. Jeśli dłużnik nie jest w stanie tego zrobić, nie znajduje się w lepszej sytuacji niż przed rozpoczęciem negocjacji.