Czy można poszerzyć grono wspólników w spółce?

Wszelkie zmiany w spółce, także w ich zarządzie, wymagają wprowadzania modyfikacji w umowie spółki. Bez tego nie będą miały one żadnej mocy prawnej, co warto mieć na uwadze.

Sporządzenie aneksu

Dla wprowadzenia zmian osobowych, konieczne jest sporządzenie aneksu do umowy. Aneks taki wymaga formy pisemnej. W aneksie wskazuje się na nowych wspólników, wymienia ich wraz z wnoszonymi przez nich wkładami finansowymi. Należy także określić nowe wartości udziałów, ponieważ one także ulegną zmianie na każdego wspólnika. Wymaga to też ponownego przeanalizowania uczestnictwa nowych wspólników i zasad ich reprezentatywności. W przypadku, gdy w sytuacji dokonywania zmian wspólników, modyfikacji ulega także nazwa spółki, wówczas należy ją jasno określić i ponownie sprecyzować. Taki aneks nabiera wtedy mocy prawnej i wszystkie zmiany podlegają przestrzeganiu. Czasem dobrze jest sporządzić zupełnie nową umowę uwzględniając powyższe elementy. Robi się to z zaznaczeniem, że zastępuje ona wcześniejszej umowy i dotyczy powołania nowych wspólników.

Zmiany w urzędach

Czasem konieczne będzie zgłaszanie zmian w urzędach, np. w urzędzie skarbowym, Zusie, a nawet w urzędzie statystycznym. Ma to miejsce wtedy, gdy nazwa spółki zawiera także imiona i nazwiska wspólników. Dołączając kolejną osobę zmieni się więc także nazwa spółki. W konsekwencji będzie się to wiązało też ze zmianą płatnika składek, aktualizacją NIP itp. Nie zawsze jednak nazwa spółki zawiera imiona i nazwiska wspólników, zatem nie ma konieczności dokonywana zmian w urzędach. Zwykle jednak pewne aktualizacje są konieczne. Należy się także liczyć z powinnością wnoszenia opłat podczas dokonywania tych modyfikacji. Jest to więc nieco skomplikowane oraz żmudne, jeśli dołączamy wspólnika do istniejącej już spółki i z pewnością będzie potrzebna pomoc prawna.