Spółka akcyjna

Istnieje kilka rodzajów spółek uregulowanych w kodeksie spółek handlowych. Jak działa taka spółka? Czy opłaca się ją założyć i w jakim celu się to robi? Warto poznać podstawowe prawa, które rządzą spółkami akcyjnymi. To ważne także dla tych, którzy chcą być akcjonariuszami spółki.

 Skąd nazwa – spółka akcyjna?

Ten swoisty sposób prowadzenia działalności opiera się na kapitale wielu udziałowców. Kapitał wnosi się do spółki w formie akcji. Akcje mogą być zbywalne na giełdzie papierów wartościowych, odsprzedawane i kupowane przez udziałowców. Jej celem jest więc głównie zgromadzenie kapitału od chętnych akcjonariuszy i nieustanny handel tymi akcjami.

 Jak powstaje spółka akcyjna?

Przewiduje się, że spółka akcyjna będzie najlepszą formą dla dużych przedsiębiorstw z minimalnym wkładem własnym 100 tysięcy złotych. Pokrycie kapitału spółki następuje w gotówce lub w postaci aportów będących niepieniężnym wkładem. Aporty liczone są według wartości rzeczy materialnych, które zostały włączone do spółki lub praw własności przysługujących udziałowcom. Konieczne jest pokrycie kapitału zakładowego jeszcze przed zarejestrowaniem spółki, w zależności od jego rodzaju.

Jak spółki akcyjne pozyskują kapitał?

Jednym ze sposobów pozyskiwania kapitału dla spółek jest emisja akcji na rynku papierów wartościowych, gdzie dopuszcza się osoby prywatne do ich nabywania. W ten sposób mają oni swój wkład w działalność przedsiębiorstwa i mogą decydować o  dalszej odsprzedaży swoich akcji. Niestety, niewłaściwa polityka przedsiębiorstwa lub procesy gospodarczo-ekonomiczne mogą mieć wpływ na obniżenie wartości akcji. Wówczas udziałowcy tracą nadwyżkę finansową. Akcjonariusze nie mogą też liczyć na możliwość zarządzania spółką. Ich udział sprowadza się bowiem wyłącznie do pobierania dywidendów, o ile takie zostają przez dane przedsiębiorstwo wypracowane i zaplanowane. Zawsze trzeba się więc liczyć z utratą swoich pieniędzy, ale zdarza się, że spółka funkcjonuje bez zarzutu wypracowując spore zyski dla swoich akcjonariuszy.